piątek, 20 maja 2016

7 argumentów, dzięki którym chętnie poślesz dziecko do przedszkola

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola?

Argumentów za jest o wiele więcej niż przeciw, o których wspominałam TUTAJ
Wyróżniłam kilka powodów, które wg mnie były kluczowe w podjęciu decyzji, a oto one:
1. Rodzaj aktywności.
Rolą przedszkola jest zapewnienie dziecku rozrywki, kreatywnych zajęć, opieki, nauki i rozwoju. Dzieci malują, uczą się, grają, śpiewają, bawią się ze sobą, uczą się dzielić i współpracować. Wiem, że w domu też ma dużo zabawek, ale mama musi też część czasu poświęcić na obowiązki domowe takie jak sprzątanie, gotowanie itp itd.. Jeśli przedszkole jest naprawdę porządne i dzieci się w nim dobrze czują, zapewniam, że po kilku tygodniach zobaczysz duży skok w rozwoju dziecka.
Podsumowując: dzieci w przedszkolu spędzają aktywniej czas niż na co dzień w domu. Weekendy zostawcie na dalsze wycieczki, których w przedszkolu również nie brakuje :)

2. Punktualność, dyscyplina.
Konieczny jest budzik i sprawna organizacja z rana :) Trzeba odpowiednio wcześnie wstać, umyć ząbki, przygotować i zjeść śniadanie, ubrać się, uczesać, ewentualnie wybrać zabawkę na dany dzień. Dla nas to może nic nowego, ale dla malucha-leniucha może być trudną sprawą.
Uczymy dzieci punktualności i dyscypliny - do przedszkola trzeba zdążyć na czas, więc nie ma przeciągania i proszenia mamy o kolejne pół godziny drzemki. Również do nas jako rodziców
należy zapewnienie dziecku spokojnego wieczoru i położenie dzieci spać odpowiednie wcześnie.
My do przedszkola mamy do pokonania lekko ponad kilometr drogi pieszo, czasem jednak trzeba przejechać przez środek miasta i również jako rodzice powinniśmy dawać dzieciom przykład JAK BYĆ PUNKTUALNYM :)

3. Nowe znajomości.
Niektóre przyjaźnie zawierane są na dłuuuugie lata :) W niewielkich miastach, często dzieci spotykają się później na placach zabaw i świetnie się ze sobą bawią. Wiadomo, niektóre relacje są mniej pozytywne, niektóre dzieci nie przepadają za sobą. Mamy wtedy świetne pole do popisu żeby pomóc dziecku pokierować swoje negatywne lub często agresywne emocje względem innego dziecka w sposób prawidłowy, jak próbować się dogadywać, bawić, ot, taki proces socjalizacji z niewielką pomocą :)

4. Wycieczki, rozrywki.
W przedszkolach dzieci jeżdżą na wycieczki, do kina, czasem przedszkole odwiedzają np. różne grupy teatralne i inne tego typu zespoły wprowadzające w przeciętny dzień przedszkolaka dużo emocji i pozytywnych wrażeń. Nie rzadko mamy mając inne dzieci pod opieką nie mają możliwości zapewnienia swoim dzieciom takich atrakcji, dlatego jest to duży plus wg mnie uczęszczania dziecka do przedszkola.

5. Kreatywność.
Prace plastyczne, piosenki, wierszyki, zabawy w grupie. To jest strzał w dziesiątkę :) Dzieciaki to uwielbiają, mało tego, świetnie stymuluje to rozwój naszego malucha. Uważnie śledźmy to co dzieci robią w przedszkolu, podtrzymujmy później te umiejętności w domu, wspólnie śpiewając nową piosenkę lub wykonując kolorowy obrazek nową techniką, dzieci będą zachwycone :)

6. Ruch/aktywność fizyczna.
To, że dzieciaki mają więcej ruchu w przedszkolu niż w domu jest sprawą jaśniejszą niż słońce :) Aktywność fizyczna zależy od przedszkoli, u nas dzieci "na drugim roku" mają już zajęcia z karate i baletu, ale oprócz typowych zajęć nastawionych na sport czy aktywność fizyczną liczą się zabawy ruchowe znane każdemu przedszkolakowi.

7. Języki.
Dobrze przeprowadzone lekcje języków obcych mogą zaszczepić dziecku miłość do nauki i chęć poznawania różnych języków na raz. U nas jest j. angielski i francuski, ubolewam, że nie da się zmienić francuskiego na niemiecki, ale ok, nie jest źle :) Przedszkolaki uczą się przez zabawę, nie ma żadnego "kucia słówek" są piosenki, wierszyki, wyliczanki itp. Innymi słowy połączenie przyjemnego z pożytecznym.


Jak widać zalet jest wiele, każda z nas pewnie dodałaby coś jeszcze do tej listy :)
A jaki jest twój pogląd co do zalet przedszkola?


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza